Zęby trzonowe, potocznie nazywane zębami mądrości, wyrastają w stosunkowo późnym okresie życia, bowiem najczęściej między 18 a 25 rokiem życia. Zęby trzonowe służą przede wszystkim do rozdrabniania pokarmu, choć obecnie stanowią jedynie ewolucyjną pozostałość po naszych przodkach, gdyż nie są nam w większym stopniu potrzebne. Potrafią jednak przyczynić się do wielu problemów i bolesnych komplikacji.
Czy zęby mądrości należy wyrywać?
Wielu ekspertów jednogłośnie przyznaje, że nie pełnią one już żadnej, znaczącej roli podczas spożywania przez nas pokarmów. Pojawić się więc może pytanie, czy w takim razie powinno się je usuwać. Według dentystów i badaczy, jeżeli ósemki rosną prawidłowo i nie powodują żadnych dolegliwości, ich usuwanie jest całkowicie niezasadne. Niestety, wiele osób borykać się może z problemem ich nieprawidłowego wyrzynania – wszystko przez to, że za sprawą ewolucji zmienił się kształt naszej szczęki, a zębom mądrości zwyczajnie brakuje odpowiedniej ilości miejsca, co może prowadzić do komplikacji podczas ich wyrzynania się.
Dlaczego zęby mądrości pojawiają się w tak późnym wieku?
Określenie zębów trzonowych jako mądrych wzięło się stąd, iż wyrastają w momencie, kiedy wchodzimy w okres dorosłości – stąd powinniśmy cechować się pewną odpowiedzialnością i życiową wiedzą. Naukowcy postanowili jednak dogłębniej przeanalizować powód tak późnego wyrzynania się zębów trzonowych – według przeprowadzonych badań i obserwacji, wszystko jest przyczyną tego, że ludzka szczęka rozrasta się stosunkowo wolno. Dopiero po osiągnięciu określonego wieku znajduje się w niej na tyle dużo miejsca potrzebnego dla ósemek.