Miód jest od dawien dawna znanym ludzkości produktem, stanowi nieodłączny wręcz dodatek do ogromnej ilości ciast czy deserów. Na jego bazie przyrządzamy również preparaty lecznicze, ponieważ miód znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości – działa on przeciwzapalnie, bakteriobójczo czy nawet pozwala przyśpieszyć gojenie się ran. Jednak to, jakimi właściwościami będzie się konkretnie cechował, zależy od jego gatunku – jedne przynoszą ulgę podczas przeziębienia, a inne wspomagają nasze leczenie, jeżeli borykamy się z chorobami układu oddechowego. Miód jest również z powodzeniem wykorzystywany w kosmetyce, a na jego bazie tworzone są różnego rodzaju naturalne kosmetyki.
Gatunki miodu.
Wyróżnia się 8 gatunków miodu, takich jak spadziowy, nektarowo – spadziowy, wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, gryczany, manuka, akacjowy. Każdy z nich różni się od siebie nie tylko smakiem, lecz przede wszystkim właściwościami. Najczęściej wybieranym miodem w naszym kraju jest miód wielokwiatowy, który wzmacnia nasz układ odpornościowy. Na kolejnym miejscu ląduje miód akacjowy, który często używany jest jako zamiennik cukru. Równie wielkim zainteresowaniem pochwalić się może miód spadziowy, który pochodzi z drzew liściastych. Ten ostatni powstaje w wyniku działalności mszycy czy miodówek.
Miód a kosmetyka i uroda.
Miód jest coraz częściej spotykany jako składnik wielu kosmetyków, jakie znaleźć możemy na sklepowych półkach i drogeriach. Jego wpływ na naszą skórę czy cerę zależy przede wszystkim od wykorzystanego gatunku. Do najważniejszych właściwości miodu w kosmetyce zaliczyć można, przede wszystkim, nawilżanie i rozświetlanie skóry. Ze względu na swój aromatyczny zapach, miód często stanowi dodatek do różnych balsamów lub szamponów do mycia ciała. Kosmetyki zawierające w swoim składzie miód, są szczególnie polecane, przede wszystkim, osobom o cerze dojrzałej.