Aromatyczne i niepowtarzalne wino, które wytworzone zostało ze świeżo zebranych owoców z działki czy domowego ogrodu. Wielu z nas najpewniej pamięta czasy, kiedy takie wino czy nalewki corocznie wytwarzane były przez naszych dziadków, a następnie serwowane na rodzinnych spotkaniach czy też prezentowane w postaci prezentów. Jak się jednak ma do tego Polskie prawo i czy domowa produkcja alkoholu jest legalna?
Wytwarzanie alkoholu a Polskie prawo.
Własnoręczne wytwarzanie alkoholu znane jest od wieków, jednak powszechna monopolizacja koncernów alkoholowych i wynikające z ich działalności ogromne wpływy do budżetu państwa sprawiły, że z czasem jego produkcja stała się nielegalna. Polskie prawo jasno mówi, że wytwarzanie alkoholu na własny użytek jest całkowicie zgodne z prawem. Tyczy się to jednak konkretnych rodzajów alkoholu.
Jaki więc alkohol możemy legalnie wytwarzać?
Polskie prawo jasno określa, że domowa produkcja alkoholu jest legalna – odnosi się to jednak tylko i wyłącznie do win oraz cydrów. Jeżeli więc posiadamy stary gąsior i pozostały sprzęt, nie musimy obawiać się konsekwencji prawnych. O ile wytwarzane wino czy cydr nie będzie przeznaczone na sprzedaż. Co do popularnego bimbru, wódki czy whiskey – istnieją w tej kwestii pewne luki prawne, jednak w ogólnym rozrachunku, pędzenie tych rodzajów alkoholu jest zabronione.