Co sprawia, że ludzie z pasją pracują tak ciężko? Skąd czerpią energię? Pasję może napędzać wiele czynników. Ciekawość to jeden z nich. Jednym z najpotężniejszych bodźców ludzkiej inwencji jest właśnie ciekawość. Dlaczego coś się dzieje? Jak pojawia się piorun? Co się stanie, jeśli zmieszasz dwie chemikalia? Która trasa odkryje nowe lądy? Ludzki umysł jest zaprogramowany do kwestionowania wszystkiego wokół niego.
O ciekawości i odkryciach
Odkrycia mają miejsce, gdy ta ciekawość staje się namiętną siłą napędową. Na przykład w momencie, gdy ktoś co chwilę sprawdza ciekawostki na temat kosmosu i gwiazd – można je sprawdzić np. tutaj: https://ciekawski.pl/ciekawostki-o-gwiazdach/. Osoba nabiera nieustannej niepowstrzymanej energii, która nie spocznie, dopóki nie zostanie znalezione rozwiązanie. Thomas Alva Edison wypróbował tysiące wersji żarówki elektrycznej, dopóki nie znalazł jednej, która działała. Madame Curie i jej mąż Pierre Curie spędzili całe życie na odkrywaniu tajemnic radioaktywności. Poszukiwania przez Steve Jobsa lepszego interfejsu użytkownika komputera w końcu dały nam komputer Apple ze znanym już graficznym interfejsem użytkownika wykorzystującym ikony, który ostatecznie rozprzestrzenił się na cały świat informatyki w postaci Microsoft Windows.
O odkrywcach
Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Roald Amundsen i wszyscy wielcy odkrywcy świata podróżowali z pasją w poszukiwaniu nowych lądów dla ludzkości. Po stuleciach patrzenia na Księżyc Neil Armstrong i Edwin Aldrin faktycznie spacerowali po powierzchni Księżyca. Nic nie może powstrzymać siły ciekawości i determinacji, która się rozpala.
Historie sukcesu w miejscu pracy często wynikają z czystej ignorancji. Pracownik może stwierdzić, że nic nie wie o danej dziedzinie i zaczyna się jej uczyć, aby zaspokoić własną ciekawość. Wkrótce go opanował i uczy świat kilku nowych rzeczy na jego temat.
Wyjdź więc ze swojej „znanej strefy” i wyrusz w nieznane. Być może czeka tam odkrycie z twoim imieniem i nazwiskiem.